Ми працюємо Ми працюємо

Пшеничний трипс

Назва латиною Haplothrips tritici

Культури Жито, Пшениця, Тритикале, Ячмінь

Шкідник вражає зернові протягом усього вегетаційного періоду, порушуючи ріст рослин та призводячи до суттєвого зниження врожайності. 

image

Як виглядає пшеничний трипс

Для правильного підбору засобів захисту та успішного лікування посівів необхідно чітко розуміти як виглядає пшеничний трипс у різних стадіях свого розвитку. Розпізнати шкідника можна за наступними ознаками:

  • Імаго – дрібна подовжена комаха довжиною 1,2-2,3 мм. Нижній край лоба дуже скошений, формує основу ротового конуса. Вуса 8-ми членикові із лусочковими трихомами. Лапки бігові, мають пузирчаті на кінцях, передні жовтого кольору. Крила подовжені, прозорі з довгими жовтуватими війками по краях. Забарвлення від чорно бурого до чорного. Самці менші за самок та трапляються вкрай рідко.

image

  • Яйця – білі чи блідо-помаранчеві, довжиною 0,4-0,6 мм.

  • Личинки першого віку зеленувато-жовті, через декілька годин набувають червоного відтінку, другого віку яскраво червоні, мають вусики, зовнішньо схожі на імаго. 

Пшеничний трипс: як врятувати урожай? | Господарство

  • Пронімфа – має зачатки крил та направлені вперед вусики зі зрослими члениками. 

  • Німфа має направлені назад вуса та зміщені за грудний відділ зачатки крил. 

image

Морфологічно близькі види шкідників

Часто зустрічається також Пустоцвітний трипс – Haplothrips aculeatus, морфологічно схожий на пшеничного. 

Поширення пшеничного трипсу

Найбільшої шкоди комахи завдають у степовій зоні, однак комаха широко розповсюджена у посівах зернових по території всієї України, а також в Європі та Африці. 

Життєвий цикл шкідника тісно пов'язано із ярою та озимою пшеницею, у меншій мірі він пошкоджує озиме жито, ячмінь та інші злаки. 

За підвищених температур та суховіїв у другій декаді літа, коли культура достигає досить швидко, період живлення личинок значно скорочується, що призводить до їх загибелі. У той же час за високих температур і невеликої кількості опадів під час наливу зернової маси створюються сприятливі умови для розмноження. 

За відсутності ізоляції у просторі озимих та ярих злаків, за сприятливих погодних умов (тепло, сухе повітря) чисельність шкідливих організмів у посівах може значно зростати. 

Ураження проявляється побілінням біля основи колоскових лусочок та жовто-бурими плямами на зерні у період його молочної стиглості, через які на момент дозрівання зерно стає щуплим. 

За сильного пошкодження комахами у фазі виходу рослини в трубку культура може не виколоситись, чи колос буде білим та розпатланим, тому необхідна своєчасна боротьба з пшеничним трипсом. 

Шкідливість

Комахи шкідливі здебільшого для озимої та ярої пшениці, а також деяких злакових багаторічних трав. Зустрічаються комахи також на багатьох дикоростучих трав'янистих рослинах, озимому житі, ячмені, вівсі, кукурудзі, гречці, табаку. 

Шкоди завдають:

  • Дорослі комахи, пошкоджуючи колоскові лусочки, квіткові плівки, ості. Всмоктуючі сік, шкідники викликають часткову білоколосість і щуплість. Пошкодження прапорцевого листка у основі призводить до скручування та ускладнення виходу колосу. 

  • Личинки завдають шкоди під час наливу зернової маси, причому вага зерна зменшується зі збільшенням кількості осіб, які на ньому харчуються.

Економічний поріг шкідливості пшеничного трипса визначається в кінці наливу – початковій стадії молочної стиглості зерна, встановлюється при наявності на одному колосі 40-50 личинок:

  • При кількості 20-30 осіб на колосі втрати ваги врожаю досягають 13-15%;

  • За наявності 15-20 осіб – зниження врожайності складає приблизно 10%. 

При цьому хлібопекарські якості зерна не знижуються, проте значно погіршуються насіннєві показники – енергія росту та схожість, насіння стає щуплим.

Розвиток

Розрізняють декілька стадій розвитку шкідника:

  • Імаго. Масова поява дорослих осіб по часу збігається початку колосіння ярих та озимих культур. Середня тривалість життя дорослої комахи складає 30-40 діб. Шкідники переносяться на поля повітрям на висоті 1,5-2 метри. На рослинах дорослі комахи зосереджуються в районі передостаннього листка, чи проникають безпосередньо під нього для висмоктування соків із найбільш ніжної частини обгортки колоска. Самок у популяції у 2-3 рази більше ніж самців. 

  • Спарювання. Після формування тріщин в обгортці шкідники проникають в колос і починають відкладати яйця. Одна самка здатна відкласти  23-28 яєць протягом 4-5 тижнів. Найбільш інтенсивна яйцекладка відбувається до фази колосіння. Потім самка переселяється на пізні посіви або на рослини, що відстають у розвитку. 

  • Яйця. Формування ембріона відбувається протягом 8 діб. 

  • Личинки. Новонароджені личинки харчуються мало, линяють через 2-4 дні, як правило під час масового цвітіння культури. Активному розповсюдженню сприяють високі літні температури та невелика кількість опадів. Найбільша чисельність спостерігається в період формування зерна, і на етапі воскової стиглості личинки другого віку лишають колоски. На момент збору врожаю основна маса шкідників розміщується у прикореневій частині стерні та на поверхні грунту. Зимують личинки під рослинними рештками на поверхні грунту чи безпосередньо у грунті на глибині орного шару, пробуджуючись при нагріванні землі до температури + 8 °C.

  • Пронімфа і німфа. Послідовне перетворення відбувається в рослинних рештках та грунті. Розвиток німфи триває 7-13 днів, після чого вона перетворюється на імаго. 

Як боротися з пшеничним трипсом на зернових культурах

Основні методи боротьби з пшеничним трипсом передбачають застосування сучасних інсектицидних засобів. Найбільш ефективними препаратами вважаються:

  • Альфа Супер. Препарат широкого спектру контактно-шлункової дії, має репелентні властивості щодо корисних комах. Паралітична дія засобу спостерігається через 10-15 хвилин після застосування, а протягом 1,5-2 годин відбувається повна загибель шкідників. Обробка проводиться двічі (рано вранці або увечері за температури до +25°С) у вегетаційному періоді, коли кількість осіб у посівах перевищує економічний поріг шкодочинності. Витратна норма складає 0,10-0,15 л/га. 

  • Бомбардир. Системний засіб контактно-кишкової дії, який ефективно знищує комах на всіх стадіях розвитку, забезпечуючи тривалий контроль за їх розповсюдженням. Руйнує центральну нервову систему шкідників призводячи до їх швидкої загибелі. Обробка проводиться одноразово в вегетаційному періоді культури (окрім періоду цвітіння). Витратна норма - 0,045 - 0,050 кг/га.

  • Престо. Двокомпонентний системний інсектицид ефективно знищує більшість сисних та листогризучих комах, не викликаючи резистентності. Масова загибель настає протягом 30 хвилин після застосування. Робочий розчин готують безпосередньо перед використанням, застосовуючи для одноразового обприскування культури у вегетаційному періоду (окрім фази цвітіння), дотримуючись норми у 0,15-0,3 л/га. 

Заходи запобігання 

Уникнути ураження посівів та знищення врожаю можна знаючи, як запобігти зараження пшеничним трипсом. До превентивних мір відносяться:

  • дотримання правил сівозміни;

  • ранні та стислі терміни посіву;

  • протруювання насіння інсектицидами та вибір якісного посівного матеріалу;

  • лущення стерні та глибокий зяблевий обробіток грунту одразу після збору врожаю;

  • знищення падалиці;

  • обробка інсектицидами та початковому етапі формування колосу;

  • своєчасна обробка зернових пестицидами у випадку ушкодження комахами.